Zda-li nohu při běhu skládat, tak či onak. Jak na tom záleží?
Než vám dáme jasnou💡 radu, musíme napsat, že jsme v tomto směru také trochu skeptičtí, neboť se nejedná o příklad 1️⃣ + 1️⃣ = 2️⃣. V motorickém učení obvykle nelze pozorovat samotné procesy učení, proto lze usuzovat o úspěchu či neúspěchu nácviku pohybu pouze ze změn.
Pokud bude běžec při běhu skládat nohu správně, automaticky bez nutnosti korekce, techniku mu nerozhodí 2 nebo 3 opakování ,,❌ klasického” zakopávání na 30 metrech.
Ale co ti, kteří chtějí zlepšit techniku? Jak by složení nohy měli trénovat? Na obrázku vlevo vidíte, jak by takové složení mělo vypadat a na obrázku vpravo, jak ne.
Co myslíme ,,❌ klasickým” zakopáváním?
Klasické zakopáváním je zakopávání, kdy se noha ohybá pouze v koleni ,chodidlo je natažené a koleno směřuje dolů k zemi.
✅ Jaké zakopávání doporučujeme?
Doporučujeme tzv. sprinterské zakopávání. Sprinterské proto, že jeho provedení je ve velkém rozsahu z důvodu většího zdůraznění a fixace pohybu.
K ohybu nohy nedochází pouze v koleni, ale také v kyčelním kloubu. Koleno směřuje při složení nohy vpřed. Tímto pohybem trénujete ohnutí kolene a kyčle ve stejný čas, přesně, jak k tomu dochází při běhu.
❌ Proč nedoporučujeme ,,klasické zakopávání” v nácviku běžecké techniky?
➡️ Jednoduše řečeno, protože fixuje špatný pohyb, který v běhu není❗️ V souladu s procesem motorického učení a upevňování potřebných motorických programů je vhodné posilování pohybů odpovídající požadavkům na konečnou techniku.
🏃 Příklad z praxe
Pokud někdo špatně zakopává většinou nechává nohu dlouho za tělem. Noha, která je dlouho za tělem se potom dostává pomalu dopředu, běžec není schopen vykonat silný odraz, protože musí čekat na to až se noha (zezadu) dostane dopředu – prodlužuje se fáze přenosu nohy.
🔝 Mějte všechna technická cvičení, rozcvičky, rady jak se vyhnout zranění na jednom místě
➡️ ➡️ VSTUPTE DO ONLINE KURZU ➡️ ➡️
Vyzkoušejte si Běžeckou inteligenci na 7 dní zdarma
🔗 Zdroje:
Kračmar, B. Kineziologická analýza sportovního pohybu, Nakladatelství TRITON, 2002, 176 s., ISBN 80-7254-292-3
BOSCH, Frans a Ronald KLOMP. Running: Biomechanics and Exercise Physiology in Practice. 2004. Livingstone: Churchill Livingstone, 2005. ISBN 9780443074417.