Hledáte něco, co vás v běhu znatelně zlepší? Jste na správném místě. Rekreační běžci se nás často ptají, kde by měli začít a co do tréninku zařadit, aby dosáhli lepších výkonů nebo předešli zraněním. My jim říkáme: “začněte stavět dům od základů.”
Co si pod tím představit?
Každý dům, který má vydržet několik desítek let by měl mít pevné základy. To samé platí i pro běžce. Co si, ale představit pod pevnými základy? Je to síla? Vytrvalost? Rychlost?
Nebudu vás dlouho napínat. Je to koordinace a s ní související přesah do běžecké techniky.
Na rozvoji koordinace by měl pracovat, každý z nás. Zkuste se nad tím zamyslet. Pokaždé když běžíte, jste ve vzduchu nebo pouze jednou nohou na zemi. Udržet rovnováhu na jedné noze nemusí být někdy jednoduchou záležitostí. A ještě se u toho dostatečně zpevnit a uvolnit svaly, které zrovna nepotřebujeme. A myšlenkou se dostáváme k druhé důležité dovednosti a to je vnímání vlastního těla.
Viděli jste někdy běžet Bolta? Všimli jste si, jak během svého maximálního nasazení dokáže uvolnit obličejové svalstvo? Jak vrcholoví maratonci generují neskutečnou sílu z nohou přitom, jejich vršek těla zůstává uvolněný?
Náš mozek do jisté míry musí mít předpoklady utlumovat některé procesy v našem těle, aby při běhu dokázal uvolnit některé části těla.
Většina vrcholových sportovců tyto předpoklady má. Jejich pohyb je poté daleko ekonomičtější, ladnější, méně se nadřou…méně se zraňují…
Ale my zdůrazňujeme na koordinaci může pracovat každý z nás. Pokud jste nikdy nic takového dosud nedělali je velká pravděpodobnost, že se v tom výrazně zlepšíte.
A víte, co na tom je úžasné? Pokud se zaměříte na rozvoj koordinace, výrazného zlepšení dosáhnete v jakémkoliv věku. Pohyb je méně robotický, nevyužíváte pouze sílu, ale ekonomizujete pohyb.
Vzpomeňte si, co se dělo, když jste poprvé stoupli na kolečkové brusle nebo sedli na kolo. Udržet rovnováhu vás stálo mnoho sil.
Vaše tělo se ještě nenaučilo předvídat a reagovat na změny. Vaše koordinace nebyla natolik rozvinutá, aby ladně zvládla dané prostředí. Po mnoha pokusech a omylech, po neustálém trénování rovnováhy si vaše tělo zvyklo na pohyby a tím pádem vydávalo méně energie.
S během je to stejné. Čím budete mít lepší koordinaci, tím budete v běhu více jistější, dokážete více relaxovat, šetřit energií a běžet rychleji.
To, že se zaměřují pouze na budování vytrvalosti nebo prostě jen neví, jak efektivně rozvíjet další složky kondice jako je právě koordinace. Koordinace je důležitou běžeckou složkou, protože všechny formy pohybu na ní závisí.
Zlepšením koordinace zlepšíte schopnost vašich smyslových senzorů ve vašich chodidlech a nohou, Lépe dokážete předpovídat změny v pohybu, tím váš běh bude lehčí a rychlejší.
Neříkáme, že zlepšení přijde přes noc, jak by mnozí chtěli. Je to práce krůček po krůčku, která má svůj smysl. Každý jsme individualita máme různou cestu ke zlepšení.
Někdo to zvládne hned, někomu to trvá déle…a to je ta krása sportu
Cílem není zvládnout všechno, co nejrychleji ale krok za krokem pracovat na běžecké technice a každý den se zlepšovat…
Abychom vám cestu k efektivní běžecké technice, co nejvíce usnadnili, vytvořili jsme unikátní databázi běžeckých cvičení, pro zlepšení vaší koordinace a vnímání vlastního těla. Všechna cvičení jsou viděny optikou běhu, takže zlepšíte i vaší běžeckou techniku.
Vyzkoušejte si Běžeckou inteligenci na 7 dní zdarma
“Nesleduji svůj srdeční tep při závodě ani při tréninku, prostě ho vnímám. Poslouchám své tělo. Je to ta nejdůležitější věc.”