Proč jsou důležité běžecké rovinky?

Jsou tak pro 🏃 běžeckou techniku významné, že si zaslouží vlastní článek, abyste je do svého tréninku pravidelně zařazovali. 

Proč jsou tak důležité?

  • Běžecké rovinky zlepšují techniku běhu
  • Je to jako ,,běžecké střílení na koš”. Každý dobrý basketbalista, který chce zlepšovat střelbu na koš, musí neustále tuto dovednost pilovat (střílet na koš). Běžec, který chce zlepšovat svou běžeckou techniku musí zase neustále trénovat svůj běh.

Jak s nimi pracovat v tréninku ?

  • Běhají se na rovném povrchu nebo do mírného kopce
  • Běhají se různou intenzitou zpravidla závodním nebo nadzávodním tempem a charakterem (rovnoměrná, stupňovaná, zapínaná).
  • Při rovinkách se vždy snažíme zaměřit na jeden technický nedostatek a pracovat na něm (myslet na něj).
  • Rovinky slouží, také, jako vynikající ,,převod” technických cvičení do běžecké lokomoce.
  • K tomu abychom se dokázali v klidu soustředit na běžeckou techniku nám stačí, krátké rovinky (80-120m)
  • Před každým tréninkem zařazujte minimálně 2-4 rovinky s pauzou mezichůzí v délce běžené rovinky.

A jaké rovinky se běhají?

Rovnoměrná

Rovnoměrná rovinka je rovinka stejným tempem, v délce 80-120 m. Je důležité ji vždy běhat v nad závodním tempu (pokud nejste sprinter). Obvykle se doporučuje 70% maxima. Potřeba je mít neustále běh pod kontrolou.

Stupňovaná

Stupňované rovinky obvykle provádím maximálně do vzdálenosti 80 m. Přechod s nízkého tempa do maximálního musí být plynulý a postupný. Pokud jsi ze začátku nejste jistí svým maximálním tempem, provádějte rovinku do tempa, které subjektivně hodnotíte, jako ,,tempo pod kontrolou"

Zapínaná

U zapínané rovinky se nám mění tempo v průběhu. Můžeme například běžet 20 m na 70% max a dalších 20 m na 90 % max a střídat až do vzdálenosti 100 m. Začínejte vždy úsekem nižší intenzity. Při přechodu z nižší intenzity se nám zvýší frekvence kroku a mírně i náklon. Z přechodem do nižší intenzity je důležité udržet setrvačnost běhu tj. snížím jen frekvenci běhu, kolena mi nespadnou dolů (velmi častá chyba) a mírně se opět narovnám.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů